Ing. Florián Danko

Elektrotechnické merania

Predmet absolvujú študenti druhých ročníkov odborov ME, MPS a druhé a tretie ročníky odboru TI.

Anotácia predmetu:

Odborný predmet elektrotechnické merania, ktorý rozvíja, rozširuje a prehlbuje učivo odborných predmetov, má charakter praktických cvičení. Žiaci získavajú vedomosti o princípoch činnosti meracích prístrojov, dokážu prakticky merať základné elektrotechnické veličiny, správne zvoliť typ meracieho prístroja a nastaviť jeho rozsah. Zvládnutím základných meraní dokážu zapájať náročnejšie schémy a merať elektrické veličiny v obvode. Žiaci namerané veličiny dokážu spracovať, vytvoriť ich grafické závislosti a budú vedieť namerané a vypočítané hodnoty zdôvodniť. Zároveň sa oboznámia s vyhľadávaním v katalógu, naučia sa datasheet využívať v praxi. Pri praktickom meraní sa žiaci naučia dodržiavať princípy bezpečnosti práce. Pri vyučovaní tohto predmetu sa kladie dôraz na samostatnú prácu žiakov.

Ciele predmetu

Naučiť študenta:

1.        používať odbornú elektrotechnickú terminológiu v pracovnom styku,
  2.        ovládať princíp a usporiadanie analógových a digitálnych meracích prístrojov,
  3.        poznať metódy merania elektrických a neelektrických veličín,
  4.        pracovať s katalógom a orientovať sa v datasheetoch,
  5.        samostatne čítať technické výkresy, elektrotechnické schémy a pracovné návody

Požiadavky na úspešné absolvovanie predmetu

Študent musí:

1.        absolvovať všetky praktické merania a na teórii môže nevymeškať najviac 30% hodín,
  2.        odovzdať všetky protokoly, z praktických meraní elektronickou alebo písomnou formou,
  3.        pracovať na hodinách svedomito a podľa pokynov vyučujúceho,